Translate

27 Kasım 2013 Çarşamba

DEDİKODU AFETİ


Dilini dedikoduya bulaştırma! Dedikodu, Müslümanın otuz kez zina etmesinden daha kötüdür. Dedikodu, bir kişiyi, duyması durumunda hoşuna gitmeyecek şeylerle anmaktır. Doğru şeyler söylüyor olsan bile, sen dedikodu yapmış ve haksızlık etmiş olursun.

Şu konuda düşünmek, seni Müslümanları çekiştirmekten alıkoyacaktır. Kendini göz önüne getir! Sende gizli ve ya açık bir kusur olup olmadığını düşün! İnsanların yanında veya yalnız başınayken işlediğin bir günah olup olmadığını düşün! Kendini tanıyınca bil ki; başkalarının günahtan uzak durmak konusundaki başarısızlığı da senin başarısızlığın gibidir ve onlarda senin gibi mazurdurlar. Nasıl ki sen, kendi ayıplarının anlatılmasından ve rezil olmaktan hoşlanmayacaksan; o da hoşlanmaz. Sen başkalarının ayıplarını örtersen; Allah da senin ayıplarını örter. Sen başkalarını rezil edersen, Allah da sana keskin diller musallat eder ve onlar dünyada iken senin adını iki paralık eder. Sonra Allah kıyamet gününde seni bütün insanların gözü önünde rezil eder. 

Kendi içine dışına baktığında, din ve dünya konularında hiç bir kusur ve eksiklik bulamıyorsan, bil ki; kişinin kendi kusurlarını bilememesi ahmaklık türlerinin en çirkinidir. Ahmaklıktan daha büyük bir kusur yoktur.Allah senin iyiliğini dilemiş olsaydı, sana kendi kusurlarını gösterirdi.  

                                                   ADAB KİTABI /  GAZALİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder